Jak na stavbu krbu

Plápolající živý oheň, vůně a praskání dřeva zvláště v sychravých zimních měsících lákají snad každého. Kdo je zručný a chce si krb postavit sám, využijte naše rady. Veškerý materiál, který budete ke stavbě krbu potřebovat, lze zakoupit u mnoha prodejců. Pokud dodržíte všechna bezpečnostní pravidla a budete postupovat podle návodu, získáte nádherný a funkční doplněk vašeho domova.

Nepodceňte umístění krbu

Hlavní vlastností vašeho krbu by neměla být jen výroba tepla nebo estetický dojem, ale především bezpečí. Proto se místo klasických otevřených krbů budují častěji krby vybavené krbovými vložkami. K základním pravidlům bezpečnosti při stavbě krbu patří vhodné umístění. Krb rozhodně nesmí být v místnosti, kde se nacházejí hořlaviny nebo látky, které by mohly vybouchnout. Vhodné umístění není ani v místnosti, kde se nachází digestoř (mění tah komína), nebo v menších místnostech (méně než 12 m čtverečních). Podložka pod krbem musí být z nehořlavého materiálu, a přesahovat samotné těleso krbu o cca půl metru, před dvířky alespoň 80 cm. Izolovat je nutno i stěny v okolí krbu.

Začněte nákupem materiálu

Podle toho, pro jaký typ krbu jste se rozhodli, budete nakupovat materiál. Základem pro každý krb jsou izolační desky (např. Promasil nebo Silca). Nezkoušejte používat ytong či sádrokartonové desky, zvýšili byste tak riziko požáru a krb by nefungoval tak, jak má. Dále budete potřebovat žáruvzdorné lepidlo, ideální je lepidlo kamnářské. Pořiďte si také dostatečné množství krbové perlinky, kamnářské omítky, penetrace, krbové mřížky, kouřovody a samozřejmě i spojovací materiál, hmoždinky a vruty. Podle zvoleného způsobu obestavby vyberte šamotové a okrasné cihly. Pokud nebudujete otevřený krb, bude poměrně nákladnou položkou krbová vložka.

Jak vybrat krbovou vložku

Při výběru krbové vložky je nutno brát ohled na požadovaný výkon, typ vložky a otevírání, případně na možnost připojit vložku k teplovodnímu topení. Při volbě výkonu se řídíme tím, jak velký je prostor určený k vytápění, a jaký je průměr komína (ten by měl být stejný nebo o něco větší než odkouření vložky). Vzorec pro výpočet je Pk=VK x Pc/Vc, kde Pk je výkon vložky, Pc tepelná ztráta domu, Vc celkový vytápěný prostor a Vk je prostor, který má být vytápěn pomocí vložky. Přihlédnout je nutno i k typu otevírání. Krbovou vložku je možno otevírat klasickým způsobem nebo s pomocí výsuvných mechanizmů nahoru nebo do stran. Samotný typ vložky ovlivňuje možnosti přehřátí a hlučnost vložky. Vybírat můžete mezi vložkami jednoplášťovými a dvouplášťovými. Nezapomeňte uvážit i možnost připojení k teplovodnímu topení, u některých vložek není dodatečné připojení možné.

Začněte izolací podlahy a zadní stěny

Máte plovoucí či dřevěnou podlahu nebo parkety? Tyto materiály rozhodně nejsou vhodné pro stavbu krbu. Ideálním podkladem pro stavbu krbu je dlažba. Také zadní stěnu, která se nachází za krbovou vložkou, je potřeba izolovat a odvětrat. Izolaci byste měli provést ve výši a šířce celé stavby krbu, používají se speciální izolační desky. Těmi obložíte vymezený prostor, izolační desky upevníte pomocí lepidla a vrutů. Mezi spodním okrajem izolace a podlahou by měla být malá mezera pro odvětrávání. Počítejte také s otvorem na vstup do komína v horní části.

Krbovou vložku musíte obestavět

Když si představíte krb, vidíte vlastně obestavěnou krbovou vložku. Obezdívá se celá krbová vložka kromě dvířek, spodního průduchu a popelníku. K obestavbě se přistupuje po izolaci zadní stěny. Jednotlivé části krbu se upevňují na podlahu a díly se spojují pomocí lepidla. Dilatační mezera mezi obezdívkou a vložkou musí mít alespoň 5 cm. Krbová vložka se nesmí dotknout krbových sloupků. Krbovou mřížku nelze umístit v těsné blízkosti stropu, minimální vzdálenost činí 50 cm. Toužíte – li po nějakých ozdobných prvcích, nezapomeňte na jejich izolaci.

Kouřovody a sopouch

Po obestavbě krbové vložky připojte vložku ke komínu pomocí kouřovodů, zabudujte klapku do komína. Než budete pokračovat dál, prověřte připojení zkušebním zatopením. Pak budete stavět sopouch. Nařežte desky do správného tvaru a spojujte je lepidlem. Potřebujete – li zaoblit, dosáhnete požadovaného tvaru pomocí brusné mřížky. Ponechte také dostatečně velké výdechové otvory. Jejich velikost se řídí výkonem krbové vložky. V závěru vše penetrujete, na sopouch natáhnete perlinku a zakončíte kamnářskou omítkou. Nezapomeňte na komín, ten musí odpovídat normám a mít účinnou délku, izolaci a tah.

Našli jste zajímavé informace? Sdílejte je.