Hypotéka na rekonstrukci má řadu výhod

Jste vlastníky staršího domu a chystáte se rekonstruovat? Nemáte však dostatek finančních prostředků na to, abyste rekonstrukci provedli v plném rozsahu a podle svých představ? Pak je právě vám určena hypotéka na rekonstrukci. Tento druh hypotéky lze získat u každé banky, je však potřeba vědět, že hypotéka na rekonstrukci má své zvláštnosti a podmínky, které je nutno dodržet. Nabídka je široká, ale kritéria na žadatele a podmínky pro poskytnutí hypotéky se mohou u jednotlivých poskytovatelů lišit.

V čem je hypotéka na rekonstrukci jiná?

Klasickou hypotéku si sjednáte tehdy, budete-li chtít koupit nemovitost nebo postavit zcela novou. Podmínky klasické hypotéky a hypotéky na rekonstrukci jsou však jiné. Klasická hypotéka na rekonstrukci je odlišná, počítejte tedy s tím, že budete muset dokládat, na co jste vypůjčené prostředky použili. Pokud vám tato podmínka činí potíže, sjednejte si část hypotéky jako neúčelovou. Můžete čerpat úvěr do 70% zástavní hodnoty rekonstruované nemovitosti, ale někteří poskytovatelé nabízejí i možnost čerpání ve výši celé hodnoty zástavy.

Hypotéka s postupným čerpáním nevyžaduje faktury

Máte problém s předkládáním účtu a faktur? U hypotéky na rekonstrukci si můžete vyjednat postupné čerpání. Administrativa je jednodušší a více věcí můžete provádět svépomocí, protože není potřeba dokládat vše. Možné je i čerpání záloh, kdy dostanete nejdříve část financí, a po předložení účtů vám budou poskytnuty další prostředky. Pak nemusíte nic platit ze svého a čekat, až vám banka použité peníze proplatí. Hypotéka na rekonstrukci bez doložení faktur je podmíněna dodatečným předložením kolaudačního souhlasu, může dojít i na kontrolu, zda rekonstrukce opravdu probíhá.

Musíte ručit nemovitostí

Hypotéka na rekonstrukci vyžaduje ručení nemovitostí. Ne vždy se však musí jednat o ručení rekonstruovanou nemovitostí. Je možné využít jiného nemovitého majetku, takže máte záruku, že byste v případě problémů nepřišli o bydlení. Za tuto možnost vám však mohou být nastaveny méně výhodné podmínky hypotéky. Pokud o takové možnosti uvažujete, vyzkoušejte některou z hypotéčních kalkulaček a podmínky si porovnejte. Tuto službu nabízejí i nezávislí hypotéční poradci, kteří vám rozdíly mezi hypotékami na rekonstrukci mohou spočítat.

Když překročíte rozpočet nebo hypotéku nevyčerpáte

Nemusíte mít obavy ani z toho, že by během prací došlo k navýšení rozpočtu a hypotéka nestačila. Počítejte s touto variantou již při podání žádosti o hypotéku na rekonstrukci a žádejte více. Pokud byste částku nevyčerpali, pouze tuto skutečnost oznámíte bance a splatíte jen to, co jste si skutečně půjčili. Seznamte se s přesnými podmínkami pro nedočerpání hypotéky již při sjednávání smlouvy, někteří poskytovatele postihují klienty, kteří nedočerpali vyšší částku, finančními sankcemi. Vyberte si proto takovou banku, která vás nebude za nevyčerpání hypotéky trestat, a která také nabízí možnost předčasného splacení hypotéky bez jakýchkoli poplatků.

Hypotéka na rekonstrukci se vyplatí

Vzhledem k tomu, že počet poskytovatelů hypotéky na rekonstrukci stále narůstá, lze získat skutečně výhodné podmínky. Nízké úrokové sazby, absence nejrůznějších poplatků, široká nabídka doplňkových služeb a pojištění, které klienty chrání například pro případ nemoci nebo neschopnosti splácet jsou výhodami, které může využít každý zájemce o hypotéku na rekonstrukci.

Našli jste zajímavé informace? Sdílejte je.